Beton je v dnešní době hlavní konstrukční materiál. Je všestranný, používaný obzvláště v kombinaci s ocelí. Infrastruktura je založena na betonu a nelze očekávat, že se tento trend v budoucnosti změní. Beton a ocel jsou však náchylné ke škodlivým látkám, které pomocí vlhkosti penetrují do konstrukce. To může vést k nákladnému poškození betonu například vlivem koroze výztuže. V případě, že beton není chráněn, dochází k jeho degradaci, čímž se narušuje nejen estetika, ale i funkčnost konstrukce. Abychom prodloužili životnost konstrukcí, je nutné je udržovat, což v praxi znamená nákladné a mnohdy technologicky náročné sanační práce.
Čerstvý beton je vysoce zásaditý, což pasivuje ocelovou výztuž. Nejrozsáhlejší způsob poškození, které nastává například při korozi výztuže, je způsobené vodorozpustnými solemi, obzvláště chloridovými ionty. Ty jsou absorbovány betonem, obvykle ve formě posypových solí nebo mořské vody. Tímto způsobem jsou zasaženy zejména silniční dopravní stavby a také budovy v přímořských oblastech. V konečném důsledku soli transportované vodou do betonu rozpouští pasivační vrstvu oceli. Působením kyslíku a vlhkosti začne ocel korodovat. Jelikož součástí procesu koroze oceli je nárůst objemu, tak se betonová vrstva nad výztuží potrhá a odpadá, což způsobuje vážné poškození betonu.
Velké části poškození, které způsobuje vlhkost, lze předejít, nebo alespoň omezit či zpomalit průběh pomocí hydrofobní impregnace. Minulá desetiletí ukázala, že vysoce alkylované silany jsou pro to ideální. Jejich současná dominantní pozice v ochraně zdiva pramení z jejich vynikající vodoodpudivosti a trvanlivosti. Silany převyšují konkurenční druhy látek v odolnosti vůči fyzikálnímu, chemickému a biologickému namáhání. Za předpokladu, že byl zvolen správný produkt, impregnace silany ochrání konstrukci po dlouhou dobu. Po hydrofobní impregnaci zůstávají póry betonu otevřené, takže difuze vodních par a plynů téměř není ovlivněna. Díky tomu jsou zachovány přirozené vlastnosti betonu a i při poškození povrchu betonu trhlinami je ochrana dostatečná. To jsou jasné výhody oproti nátěrům, které tvoří film na povrchu. Tyto nátěry se totiž snadno odlupují, protože neumožňují prostup vodních par. Navíc porušený film na povrchu vede rychle k poškození betonu, jelikož narušeným místem snadno penetruje voda s agresivními látkami do konstrukce.
Opravy betonových konstrukcí jsou až desetkrát dražší než preventivní opatření, jako je hydrofobní impregnace. Za použití této technologie je možné dosáhnout vodoodpudivého ošetření betonu a předejít budoucím opravám – a tím se vyhnout vysokým nákladům a velké spotřebě energie a zdrojů. Dle studie provedené na univerzitě Karlsruhe Institute of Technology v Německu, snižují impregnace náklady na opravy až o 90% (obr. 3). Velká část nákladů při sanačních pracích vzniká z nezbytných opatření, jako je například odklon dopravy, přerušení provozu apod. V souhrnu je vidět, že více prevence = méně oprav = nižší celkové náklady.
Sloučeniny organických silikonů jsou již dlouho známé jako vodoodpudivé látky. Poskytují výbornou vodoodpudivost, přičemž nijak významně neovlivňují propustnost pro vodní páry, dále mají dlouhou životnost, která je zapříčiněna odolností vůči vnějším vlivům, jako je UV záření, tepelné namáhání, agresivní látky a mikroorganismy. To je způsobeno velmi silnými kovalentními vazbami mezi silany a silikátovou matricí pórů a kapilárních stěn betonu.
Silany užívané pro impregnaci betonu musí mít dvě specifické vlastnosti: musí dobře penetrovat do hustého betonu a odolávat vysoce alkalickému prostředí, které je zvláště v čerstvém betonu. Smyslem vodoodpudivého ošetření je ochránit vnější stěny před vlhkostí a souvisejícími problémy pomocí aplikace bezbarvé látky, která netvoří film na povrchu konstrukce a brání přístupu vody a agresivních látek, které jsou v ní rozpuštěné. Konstrukce si zachovává propustnost pro vodní páry, protože kapiláry zůstávají otevřené. Plně vyzrálé silany svou strukturou připomínají křemen. To je důvodem, proč jsou vhodné na silikátové stavební materiály a tím je také zaručena výtečná trvanlivost vodoodpudivého ošetření.
ResiCote C je silan/siloxanový emulzní krém na vodní bázi určený pro hydrofobizační impregnaci betonu. Jeho tixotropní konzistence je unikátní mezi hydrofobními materiály. Vyniká v impregnaci velmi kvalitních betonů a železobetonů. Oproti běžným tekutým produktům lze ResiCote C aplikovat do požadovaného rozsahu v jednom nebo nejvýše ve dvou krocích. V závislosti na porozitě a tím pádem na kvalitě betonu, penetrují aktivní silanové složky do podkladu v krátkém časovém intervalu (30 minut až několik hodin) a reagují zde se silikátovou matricí kapilár a pórů betonu. Původně bílá, krémová vrstva kompletně zmizí. ResiCote C je navržen tak, že aktivní složky penetrují do betonu tak hluboko, jak je to možné, a tím optimálně chrání proti absorpci vody a agresivních látek a také proti poškození mrazovými cykly.
Výhody
Nejefektivnějším způsobem, jak ochránit betonové konstrukce, je zamezení absorpce vody. Minulá desetiletí ukázala, že vysoce alkylované silany (iso-oktyl) jsou pro tento účel ideální. Jejich současná dominantní pozice v ochraně betonu a zdiva pramení z jejich vynikající vodoodpudivosti a trvanlivosti. Silany převyšují konkurenční druhy látek v odolnosti vůči fyzikálnímu, chemickému a biologickému namáhání. Za předpokladu, že byl zvolen správný produkt, impregnace silany ochrání konstrukci po dlouhou dobu.
Mnoho odborných prací z různých výzkumných pracovišť potvrzuje dlouhodobou trvanlivost a výrazně prodlouženou životnost konstrukcí ošetřených vodoodpudivou impregnací.