seeky

Sanax chemical construction s.r.o. | Specialista na stavební chemii

Nařízení REACH

Novinky


Nařízení REACH



BEZPEČNOSTI PŘI POUŽÍVÁNÍ DIISOKYANÁTŮ PODLE NAŘÍZENÍ REACH

Evropská unie zavedla nové právní předpisy pro používání výrobků obsahujících více než 0,1 % monomerních diisokyanátů, včetně polyuretanových výrobků, jako jsou lepidla, tmely, nátěry nebo injektáže používané v průmyslové výrobě nebo ve stavebnictví.

Nařízení REACH – změna od 23.8.2023 Nařízení REACH, přijaté v roce 2006, je zkratkou pro nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek. Jedná se o evropské nařízení, jehož cílem je zlepšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí před možnými riziky plynoucími z chemických látek a zároveň zajistit zachování globální konkurenceschop­nosti chemického průmyslu EU. Evropská unie zavedla nové omezení používání výrobků obsahujících více než 0,1 % monomerních diisokyanátů. Tato nová pravidla se budou vztahovat i na výrobky, jako jsou polyuretanová lepidla, tmely a pěny používané v průmyslové výrobě a ve stavebnictví. Od 24. srpna 2023 musí všichni profesionální a průmysloví uživatelé před použitím těchto výrobků absolvovat školení. Na domácí kutily se tento právní předpis nevztahuje. Uživatelé produktů spadajících do této kategorie je mohou používat, pokud absolvují školení pro daný případ použití produktu a obdrží certifikát, který je platný po dobu pěti let

Vysvětlení:

  • 1. Proč je to důležité?
    • Při práci s chemickými látkami, jako jsou lepidla a tmely, jsou pro ochranu zdraví a bezpečnost uživatelů důležitá bezpečnostní opatření uvedená v jejich bezpečnostních listech. Jednosložková polyuretanová lepidla a tmely vytvrzují reakcí se vzdušnou vlhkostí. Tato reakce je založena na síťování prepolymerů prostřednictvím jejich isokyanátových skupin. Při aplikaci takových polyuretanových výrobků mohou být uživatelé vystaveni minimálnímu množství nezreagovaných monomerních diisokyanátů použitých při výrobě prepolymerů. Po úplném vytvrzení výrobku však veškeré diisokyanáty zreagují a výsledné sloučeniny jsou zcela bez těchto reaktivních chemických látek.
  • 2. Co jsou to diisokyanáty?
    • Diisokyanáty se používají především k výrobě polyuretanových výrobků, jako jsou tuhé a pružné pěny, nátěry, lepidla, těsnicí materiály a elastomery. V různé míře jsou přítomny v kapalných a pastovitých výrobcích, ale zcela reagují s okolní vlhkostí, a proto již nejsou přítomny v hotových vytvrzených polyuretanových výrobcích.
  • 3. Kterých produktů se toto omezení týká?
    • Omezení se vztahuje na všechny výrobky, které obsahují více než 0,1 % monomerních diisokyanátů. Obecně se to týká většiny polyuretanových výrobků, které jsou v současné době na trhu, např. lepidel, tmelů, nátěrů, podlahovin atd. Je důležité zdůraznit, že vytvrzené výrobky v konečném stavu již izokyanáty neobsahují a omezení se na ně nevztahuje. Nevztahuje se ani na výrobky s velmi malým množstvím zbytkového diisokyanátu.
    • Výrobky, na které se omezení vztahuje, musí být odpovídajícím způsobem označeny.
  • 4. Co je cílem tohoto omezení?
    • Registry pracovních úrazů v celé Evropě pravidelně zaznamenávají přesné, i když nízké roční počty případů astmatu v souvislosti s prací s diisokyanáty. S diisokyanáty lze pracovat bezpečně, pokud jsou zavedena odpovídající opatření pro manipulaci a řízení rizik. Jediný incident však může u člověka vyvolat senzibilizaci na diisokyanáty, které pak mohou i při nejnižších koncentracích vyvolat astma. Nejlepším způsobem, jak takové riziko potlačit, je poučit všechny, kdo s diisokyanáty pracují, jak s nimi správně zacházet.
  • 5. Jak zjistím, zda musím toto školení absolvovat?
    • Školení musíte absolvovat, pokud v profesních nebo průmyslových podmínkách používáte výrobek s obsahem diizokyanátů vyšším než 0,1 %.
    • Každý výrobek, na který se vztahuje toto omezení, musí být na obalu opatřen následující větou: “Ode dne 24. srpna 2023 se pro průmyslové nebo profesionální použití vyžaduje odpovídající odborná příprava.”
    • Na fyzické osoby (spotřebitele) se toto školení nevztahuje.
  • 6. Kdo je zodpovědný za zajištění školení uživatelů a kdo to bude kontrolovat?
    • Za zajištění absolvování školení a doložení úspěšného absolvování školení odpovídá zaměstnavatel uživatele nebo uživatel samostatně výdělečně činný. Tuto dokumentaci mohou kontrolovat národní inspektoři REACH.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) – jak Evropská unie reguluje chemické látky

  • 1. PŘEHLED DOKUMENTU:
    • Nařízení (ES) č. 1907/2006 – o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek a zřízení Evropské agentury pro chemické látky
  • 2. CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?
    • Nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (REACH) poskytuje ucelený právní rámec pro výrobu a používání chemických látek v Evropě. Odpovědnost za zajištění toho, že chemické látky vyráběné, prodávané a používané v Evropské unii (EU) a do EU dovážené jsou bezpečné, přesouvá z veřejných orgánů na průmysl.
  • 3. Nařízení také:
    • prosazuje alternativní metody pro zkoušky na zvířatech,
    • vytváří jednotný trh pro chemické látky,
    • má za cíl podporovat inovace a konkurenceschopnost v odvětví,
    • zřizuje Evropskou agenturu pro chemické látky (ECHA).

KLÍČOVÉ BODY

  • Tento právní předpis se vztahuje na všechny chemické látky: vyrobené, dovážené, prodávané, používané samotné, ve směsích nebo výrobcích. S řadou z nich se běžně setkáváme v podobě čisticích prostředků, barev nebo v elektrických spotřebičích.
  • Společnosti musí v centrální databázi registrovat všechny chemické látky, které ročně vyrobí nebo dovezou v množství 1 tuny nebo více. Informace poskytované při registraci musí ECHA kontrolovat.
  • Společnosti musí identifikovat a řídit rizika spojená s látkami, které vyrábějí a prodávají v EU. Musí uvést bezpečný způsob používání svých výrobků a informovat uživatele o všech opatřeních k řízení rizik, která by měli provést pro zajištění bezpečného používání v celém dodavatelském řetězci.
  • Vnitrostátní orgány mohou omezit výrobu nebo používání určitých látek, pokud jsou toho názoru, že rizika nejsou náležitě kontrolována.
  • Cílem tohoto právního předpisu je nahradit nejnebezpečnější látky bezpečnějšími alternativami, pokud jsou k dispozici.
  • Toto nařízení se nevztahuje na určité skupiny látek (např. na radioaktivní látky nebo látky podléhající celnímu dohledu) nebo na odpad, protože už jsou značně regulovány jinými právními předpisy.
  • V roce 2013 provedla Evropská komise hodnocení prvních pěti let platnosti nařízení REACH a dospěla k závěru, že není nutné provádět významné přepracování. Do roku 2018 byl proveden druhý přezkum nařízení REACH (hodnocení přepracování nařízení REACH), který odhalil potřebu revidovat některé prvky právních předpisů. Strategie pro udržitelnost v oblasti chemických látek, zveřejněná v říjnu 2020, oznámila potřebu cílené revize nařízení REACH (viz sdělení).

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

  • Platí ode dne 1. června 2007.

KONTEXT

  • Chemický průmysl je jedním z největších výrobních odvětví EU. Hraje zásadní úlohu v našem každodenním životě a v celkové konkurenceschop­nosti hospodářství. EU zavedla právní předpis, který chemickému průmyslu (a širšímu zpracovatelskému průmyslu, který využívá chemické látky) umožňuje rozvíjet a inovovat výrobky a zároveň zajistit, že jsou pro lidi a životní prostředí bezpečné.

Další informace viz:


HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (nařízení REACH), o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 1–849) Znění bylo znovu zveřejněno v opravené podobě (Úř. věst. L 136, 29.5.2007, s. 3–280).

Postupné změny a opravy nařízení (ES) č. 1907/2006 a jeho příloh byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.


SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Komise (ES) č. 771/2008 ze dne 1. srpna 2008, kterým se stanoví organizační a jednací řád odvolacího senátu Evropské agentury pro chemické látky (Úř. věst. L 206, 2.8.2008, s. 5–13).

Nařízení Komise (ES) č. 440/2008 ze dne 30. května 2008, kterým se stanoví zkušební metody podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (Úř. věst. L 142, 31.5.2008, s. 1–739).

Nařízení Komise (ES) č. 340/2008 ze dne 16. dubna 2008 o poplatcích a platbách Evropské agentuře pro chemické látky podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (REACH) (Úř. věst. L 107, 17.4.2008, s. 6–25).

Nařízení Komise (ES) č. 1238/2007 ze dne 23. října 2007, kterým se stanoví pravidla týkající se kvalifikace členů odvolacího senátu Evropské agentury pro chemické látky (Úř. věst. L 280, 24.10.2007, s. 10).