S nedostatkem prostoru v metropolitních oblastech se zvyšuje počet staveb pod zemí. Suterény se používají jako levný prostor k bydlení a skladování a místa k parkování jsou umístěna pod bytovými domy nebo komerčními budovami.
Mnoho měst se nachází v blízkosti vodních ploch. Velmi často je hladina podzemní vody vysoká a hydroizolace pod zemí nebo pod hladinou podzemní vody je zásadní pro použitelnost budov. Podzemní hydroizolace je klíčová disciplína pro každého odborníka zabývajícího se hydroizolací. Asi 80% poškození ve stavbě je přímo nebo nepřímo spojeno s problémy způsobenými vlhkostí. Na druhou stranu spolehlivá ochrana proti vlhkosti může mít hodnotu menší než 5% z celkové ceny stavby. Hydroizolace nechrání pouze stavbu, ale i investice. Proto je kvalitní hydroizolace tak důležitá.
Hydroizolace suterénu z pozitivní strany znamená, že se hydroizolační materiál aplikuje na tu stranu stavby, která je nebo bude v přímém kontaktu s vodou. Příkladem hydroizolace z pozitivní strany je hydroizolace použitá na vnější (venkovní) část stěny suterénu nebo na vnitřní stěnu nádrže.
Výběr hydroizolačního systému ovlivňuje spousta faktorů jako například vlastnosti nebo stav podkladu, staveniště nebo přírodní podmínky. Hydroizolační materiál musí být vhodný pro podklad a musí být schopný odolat podmínkám namáhání.
Pokud je podklad ohrožen trhlinami, musí mít hydroizolační materiál schopnost přemostění trhlin. Je-li podklad vlhký, musí být použity pouze materiály tolerující vlhkost. Níže v tabulce najdete přehled sortimentu hydroizolačních materiálů, které Sanax nabízí.
Typickým příkladem hydroizolace z negativní strany je, když voda prochází skrze zdi suterénu a hydroizolace se provádí z vnitřní strany. Hydroizolace z negativní strany obecně znamená, že se hydroizolační vrstva aplikuje ze strany stavebního dílce, která je opačná než strana v kontaktu s vodou. Hydroizolace z negativní strany je náročnější než hydroizolace z pozitivní strany, protože voda proniká skrz konstrukci k hydroizolačnímu materiálu a snaží se jej „odtrhnout“ od podkladu.
Důležité: pokud je to možné, aplikuje se hydroizolační materiál na pozitivní stranu stavby. Hydroizolace z negativní strany je nutná pouze v případě, kdy je pozitivní strana nedostupná.
ImperCem je prášek na cementové bázi, obsahující tříděné křemičité přísady a modifikátory.
Po smíchání s čistou vodou vytvoří ImperCem jemný, rychletuhnoucí hydroizolační nátěr a stěrka na zdivo, příp. další minerální podklady.
ImperCem CR je prášek obsahující krystalizační a kapiláry utěsňující činidla. Po aplikaci do podkladu se směs chemickou reakcí naváže na okolní materiál a vytvoří se pevná vazba, která utěsní kapiláry. Není určen jako povrchová dekorativní úprava. Dochází k výkvětům.
ImperCem XA je hydraulicky reagující systém pro zajištění voděodolnosti betonu. Má cementový základ a obsahuje chemické látky, které s vlhkostí penetrují kapilárním systémem a aktivně vytvářejí krystaly, které ucpou kapiláry a zajistí vodonepropustnost.
Systém se stává trvalou vnitřní součástí konstrukce a je schopný odolávat tlaku podzemní vody i chemickému, alkalickému a mechanickému namáhání.
Je efektivní proti tlaku podzemní vody na pozitivní a negativní straně.
Pružný hydroizolační cementový nátěr a stěrka, určený pro hydroizolaci betonu, cihelného zdiva a dalších minerálních podkladů.
Složka A, je prášek na cementové bázi, obsahující tříděné křemičité písky, polymerní modifikátory a aditiva. Složka B je kapalná styren-akrylátová disperze.
Po smíchání obou složek vytvoří Elastic 2C jemný, rychletuhnoucí hydroizolační pružný nátěr na beton, zdivo, příp. další minerální podklady. Elastic 2C je určen k aplikaci štětkou, válečkem.
Pružná, polymerem modifikovaná, multifunkční, izolační dvousložková cementová stěrka určená pro zhotovení silnovrstvých hydroizolací betonových staveb a zdiva.
Po smíchání obou složek vytvoří Elastic 2CX robustní, rychletuhnoucí, hydroizolační pružnou stěrku na beton a zdivo, příp. další minerální podklady.
Elastic 2CH je pružný, polymerem modifikovaný, vlákny vyztužený, dvousložkový cementový nátěr a stěrka, určený pro hydroizolaci betonu, zdiva a minerálních podkladů.
Složka A, je prášek na cementové bázi, obsahující tříděné křemičité písky, polymerní modifikátory, vlákna a aditiva. Složka B je kapalná styren-akrylátová disperze.
Po smíchání obou složek vytvoří Elastic 2CH jemný, rychletuhnoucí hydroizolační pružný nátěr na beton, zdivo, příp. další minerální podklady. Elastic 2CH je určen pro aplikaci hladítkem, lze však použít i pro aplikaci válečkem či štětkou.
Elastic 1C je pružný jednosložkový nátěr a stěrka, určený pro hydroizolaci betonu a zdiva. Prášek na cementové bázi, obsahující tříděné křemičité přísady, polymerní modifikátory a aditiva.
PurCote EM je jednosložková, trvale pružná polyuretanová rozpouštědlová nátěrová hmota, vhodná pro zhotovení hydroizolačních nátěrů střech, balkónů, teras, bazénů a nádrží a dalších ploch a povrchů vystavených velkému chemickému a mechanickému namáhání. Vytváří chemickou a mechanickou ochranu betonových a jiných minerálních povrchů. Je vhodná i pro vrchní nátěry kovových povrchů.
PurCote P2T je dvousložková, polyuretanová rozpouštědlová nátěrová hmota, vhodná pro zhotovení finálních nátěrů podlah a dalších ploch a povrchů vystavených velkému chemickému a mechanickému namáhání. Vytváří chemickou a mechanickou ochranu betonových a jiných minerálních povrchů. Je vhodná i pro nátěry kovových povrchů.
PurCote 2PU je dvousložková, trvale elastická, mechanicky a chemicky odolná polyuretanová stěrka. Je určena pro aplikace vodorovných a svislých vrstev o tloušťce 0.5 až 1.5mm. Používá se pro ochranné hydroizolační nátěry betonových ploch, nádrží, jímek, tunelů, kanalizací, komunikačních struktur apod.
Dlouhodobě odolává povětrnostním vlivům, působení chemikálií, odpadních vod, vody a půdního prostředí. Je odolná vůči mechanickému opotřebení, zejména vůči oděru a obrusu.
ResiCote F2 je dvousložková vodou ředitelná epoxidová nátěrová hmota, vhodná pro ošetření podlah a stěn vystavených velkému chemickému a mechanickému namáhání. Vytváří chemickou a mechanickou ochranu betonových a jiných minerálních povrchů. Je vhodná i pro nátěry kovových povrchů.
ResiCote AR2 je dvousložková bezrozpouštědlová epoxidová nátěrová hmota, vhodná pro ošetření povrchů vystavených velkému chemickému a mechanickému namáhání. Vytváří chemickou a mechanickou ochranu betonových a jiných minerálních povrchů.
Složka A je disperze pigmentů v nízkomolekulární modifikované epoxidové pryskyřici s přídavkem aditiv. Složka B je speciální aminické tvrdidlo.
Natužená směs má tixotropní (nestékavou) konzistenci a je speciálně určená pro aplikace a svislé povrchy.
ResiCote EPS je dvousložkový, trhliny přemosťující, trvale pružný nátěr na bázi polysulfidového epoxidu.
ResiCote ED, složka A je směs nízkomolekulární epoxidové pryskyřice a modifikujících složek. Složka B je speciální aminické tvrdidlo.
Nátěr ResiCote byl vyvinut jako netoxická náhrada epoxydehtu.
ResiCote ED je chemicky a mechanicky odolná, dvousložková epoxidová nátěrová hmota určená pro izolační nátěry stavebního díla, betonu, zdiva, odpadních jímek apod. Je vhodná na suché a vlhké podklady.
Samonivelační dvousložková membrána ResiCote EPF vytváří po vytvrzení trvale pružnou, bezespárou hydroizolační vrstvu vyznačující se vysokou mechanickou odolností a schopností překlenutí trhlin. Elasticitu neztrácí ani při nízkých teplotách. Membrána ResiCote EPF je navržena pro hydroizolační nátěry stavebního díla, betonových podlah, veřejných prostor, chodníků, podzemních parkovišť, parkovacích ploch v interiéru i exteriéru, teras, balkónů apod. Je určená na suché a vlhké podklady.
Elastic 1G je jednosložková, flexibilní hydroizolace. Je určená pro zhotovení ochranných hydroizolačních nátěrů povrchů ve vlhkých nebo mokrých prostorách. Na tento nátěr se může dále nalepit keramické obklady nebo dlažba pomocí flexibilního cementového lepidla.
Elastic 1GT je těsnicí hmota vyvinutá speciálně k zajištění vzduchotěsnosti a vodotěsnosti v místech, která lze obtížné utěsnit běžnými tmely, fóliemi apod. Jednosložkový, flexibilní, tekutá hydroizolační membrána na bázi SMP – silanem modifikovaných polymerů. Je určená pro zhotovení ochranných hydroizolačních nátěrů minerálních povrchů ve vlhkých nebo mokrých prostorách.
Elastic 1AW je jednosložkové, trvale pružné, multifunkční tixotropní lepidlo a izolace na bázi SMP – silanem modifikovaných polymerů. Vykazuje vynikající přídržnost k mnoha druhům přírodních a minerálních podkladů jako je dřevo, dřevěné parkety, dřevotříska, beton, cementové stěrky, cihelné zdivo, keramické obklady a dlažba, sklo, přírodní kámen, kovy a další. Je určeno pro lepení těchto materiálů navzájem nebo na připravený podklad. Elastic 1AW se snadno aplikuje a nestéká z vertikálních ploch. Vytvrzený spoj je trvale pružný, odolává povětrnosti a UV záření, přenáší smyková napětí a zabraňuje přenosu nežádoucího napětí do podkladu.
ResiCote NG je jednosložkový, flexibilní UV odolný hydroizolační nátěr vyrobený na bázi SMP-silanem modifikovaných polymerů. Je určený pro zhotovení ochranných hydroizolačních transparentních nátěrů povrchů.
BituBond 2K se skládá z modifikované, vlákny vyztužené bitumenové emulze a urychlovače tuhnutí v práškové formě. BituBond 2K je plněný speciálními vlákny, které přispívají k bariérové ochraně vytvrzené vrstvy. Po smíchání složky A a urychlovače vznikne hustý tmel, který dokonale přilne v horizontální i vertikální poloze ke všem stavebním podkladům (beton, cihly, dřevo apod.). Je vodou ředitelný, v případě potřeby lze upravit konzistenci. Nelze ho mísit s jinými emulzemi.
BituBond 1K je jednosložkový, polystyrenem plněný a plastem vylepšený živičný silnovrstvý nátěr (KMB).
Produkt se vyznačuje zvlášť rychlou odolností vůči dešti a rychlým proschnutím. Díky vysokému podílu pevných částic se při šetrném použití materiálu dosáhne vysoké tloušťky suché vrstvy (nad 90% tloušťky mokré vrstvy).
BituBond 1K neobsahuje rozpouštědla a je ekologický.
Po proschnutí se dosáhne vysoce flexibilní, praskliny překrývající a vodotěsné základové izolace, která je odolná proti všem agresivním látkám vyskytujícím se v přírodní zemi.
BituBond 1K je testován podle části 4, 5 a 6 normy DIN 18195 (vydání 2000–08) a odpovídá platným „Zkušebním zásadám k udílení stavebně technických osvědčení o zkoušce pro živičné silnovrstvé nátěry“.
Produkt | |||||||
Báze | Cementová | Cemento-krystalizační | Krystalizační | 2K polymer-cement | Cementová | 2K polymer-cement | 1K polymer-cement |
Spotřeba | 2-4kg/m2 | 2-4kg/m2 | 1.5kg/m2 | 3-4kg/m2 | 1.1kg/m2/1mm | 3-4kg/m2 | 4-5kg/m2 |
Styk s pitnou vodou | |||||||
Počet vrstev | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Produkt |
|||
Báze | Polyuretan | Polyuretan | Polyuretan |
Spotřeba | 0.7-0.8kg/m2 | 0.24-0.26kg/m2 | 0.75-2.25kg/m2 |
Chemická odolnost | |||
Počet vrstev | 2 | 2 | 2 |
Produkt |
||
Báze | VŘ epoxid | Epoxid |
Spotřeba | 0.4-0.6kg/m2 | 0.2-0.4kg/m2 |
Chemická odolnost | ||
Počet vrstev | 2 | 2 |
Produkt |
|||
Báze | Epoxy-polysulfid | Epoxy-dehet | Epoxy-polyuretan |
Spotřeba | 0.65kg/m2 | 0.6-1kg/m2 | 1.8-2.8kg/m2 |
Chemická odolnost | |||
Počet vrstev | 2 | 2 | 2 |
Produkt |
||||
Báze | SMP | SMP | SMP | SMP |
Spotřeba | 2.4-2.8kg/m2 | viz. TL | 5.1-5.5kg/m2 | 1.5kg/m2 |
Chemická odolnost | ||||
Počet vrstev | 2 | 2 | 2 | 2 |
Produkt |
||
Báze | bitumen | bitumen |
Spotřeba | 4-7kg/m2 | 4-7kg/m2 |
Styk s pitnou vodou | ||
Počet vrstev | 2 | 1 |
Všechny povrchy je třeba připravit před aplikací hydroizolace. Ve většině případů určuje příprava povrchu kvalitu systému. V případě hydroizolačních systémů rovněž nelze přípravu povrchu podcenit. Obvykle je nutné docílit pevného podkladu, který je nejprve vyrovnán a poté naprimerován.
Podklad musí být pevný, celistvý, bez látek, které brání správné soudržnosti, jako jsou mastnoty, oleje, separační látky nebo volné částice. V rozích je třeba instalovat konkávní fabiony.
Všechny zbytky nátěrů, oleje z bednění nebo jakékoli další látky, které by mohly negativně ovlivnit přilnavost, je nutné odstranit. Povrch musí být obnažený na svou základní strukturu, tzn. Odstranit rezidua, řasy, lišejníky atd. Může být nutné použít čištění tlakovou vodou nebo opískování povrchu.
Na minerálních podkladech lze otvory do 5mm vyrovnat pomocí ImperCem CR. Pokud je jako hydroizolace používán BituBond 2K, 2KR lze nepravidelnosti povrchu vyrovnat aplikací poškrábané vrstvy.
Všechny otvory a nerovnosti větší než 5mm je nutné vyrovnat pomocí ResiBond RM.
V případě výskytu trhlin v podkladu, je nutné tyto trhliny zainjektovat vhodnou metodou. Různé způsoby injektáže trhlin jsou podrobně popsány v katalogu Injektáž trhlin.
Pohyblivé spáry je nutné izolovat zvlášť, např. pomocí PolyJoint nebo ColFlex. Aktivní průsaky je nutné utěsnit před aplikací jakékoli plošné hydroizolace. V případě cementových hydroizolací je nutné odstranit staré nátěry, výkvěty solí apod.
Hlavním cílem primárního nátěru je upevnit spojení mezi podkladem a hydroizolační vrstvou. Bez primeru by se mohla hydroizolační vrstva oddělit od pokladu. Takže primární nátěr v mnoha případech hraje zásadní roli v hydroizolačním systému.
V případě cementových hydroizolací, jako je ImperCem CR, se používá primer na bázi polymerů a silikátů SaltStop. Zatímco u bitumenových hydroizolačních materiálů lze použít primery na bázi bitumenů.
Některé primery mají další přínosné vlasnosti. Například SaltStop tvrdí podklad, redukuje kapilární činnost a redukuje pohyb solí v podkladu.
Mnoho defektů hydroizolace se objeví ve styku stěna – podlaha. Spojují se zde dvě plochy pod úhlem 90°. Pokud se tyto plochy vůči sobě pohybují, například kvůli různým teplotním změnám, je pohyb zaměřený právě na spoj pod úhlem 90°, což způsobuje velmi vysoká napětí na hydroizolaci. Za účelem omezení těchto napětí se instaluje zaoblený fabion. Tím se napětí přenese na větší plochu a a také se výrazně sníží.
Nejvhodnějším materiálem pro instalaci fabionu je ResiBond RM – Rychletuhnoucí opravná malta s krystalizační přísadou. Délka hrany fabionu je obvykle 4–6cm. Fabion lze poté překrýt jakýmkoli hydroizolačním materiálem, včetně silnovrstých bitumenových nátěrů. Před instalací fabionu, penetrujte podklad pomocí ImperCem CR.
Systém určený pro bezpečné a trvalé utěsnění tlakové vody vtékající z negativní strany.
Standardní materiály na cementové bázi potřebují delší dobu, než začnou působit. V případě aktivních průsaků se tyto materiály jednoduše odplaví. Pro tyto případy vyvinula společnost Sanax chemical construction s.r.o. VD systém se složkami VD1 Screed, VD2 Flash Powder a VD3 Sealer. VD2 Flash Powder je vysoce reaktivní prášek s extrémně krátkým nástupem doby působení. Zabraňuje toku vody během několika vteřin po nanesení přímo na prosakující povrch. VD1 Sreed je krystalizující hmota, která se aplikuje spolu s VD2 Flash Powder a VD3 Sealer pro okamžitou aktivaci. VD3 Sealer proniká hluboko do podkladu a vytváří nerozpustnou sloučeninu.
Takto blokuje póry a trvale zastavuje tok vody nepřetržitým krystalizačním procesem.
Vytvarujte prášek VD2 Flash Powder do tvaru pevné kuličky a vytlačte z ní vzduch. Přitiskněte kuličku na průsak, dokud není zastaven.