Vysoká vlhkost vnějších stěn objektů přináší závažné problémy. Protože provedení výkopu a následná nová hydroizolace je v mnoha případech neproveditelná, je jedním ze způsobů řešení těchto problémů provedení speciální dodatečné injektáže. Níže přinášíme informaci o způsobu provedení hydroizolace pomocí injektážních prostředků na bázi vysoce pružných akrylátových gelů. Přítomnost zemní vlhkosti v okolí stavebního objektu nebo výskyt zvýšené hladiny podzemní vody nutí projektanty řešit problém vnější hydroizolace staveb. Pokud vnější hydroizolace chybí nebo je poškozena, vniká do stavebního objektu voda. To vede zpočátku k vlhkým vnitřním stěnám, následně pak ke zvýšené vlhkosti vzduchu, kondenzaci vody na stěnách a za jistých okolností i k odkapávání vody ze stěn. Kromě omezení možnosti užívat takto postižené prostory může dojít i k poškození stavební konstrukce. Je proto nezbytné zabývat se otázkou sanace těchto objektů, abychom trvale a efektivně zabránili pronikání vody do stavebního objektu.
Můžeme také použít kombinace těchto postupů. Jednou z nejefektivnějších metod je použití injektáží do okolní zeminy v kombinaci se sanačními maltami na vnitřní straně stavebního objektu. Injektáží do okolní zeminy trvale zamezíme přístupu vody ke stavebnímu objektu a nahradíme původní nefunkční hydroizolaci. Následně aplikovaným sanačním maltovým systémem poté opravíme provlhlé stěny a umožníme opětovné bezproblémové používání stavebního objektu.
Injektážní postupy umožňují cílené působení na zdroje provlhávání stavebních dílců, které jsou v kontaktu se zeminou. Cílem injektáže je snížení nasákavosti stavebních dílců či stavebních materiálů zúžením, popřípadě ucpáním dutin a kapilár až k dosažení rovnovážné vlhkosti. Mezi použitelné materiály patří např. roztoky, emulze, suspenze nebo akrylátové gely.
Další důležitou vlastností, kromě vysoké reakční rychlosti, je také schopnost tuto reakční rychlost regulovat, abychom mohli ovlivňovat místo, kam injektážní materiál dopravíme. Důležitou vlastností je též jeho odolnost vůči kyselinám, zásadám, roztokům solí a ostatnímu chemickému zatížení. Na použití injektážního materiálu jsou zároveň kladeny, s ohledem na povinnou péči věnovanou oblastem v kontaktu se zeminou a vodou, zvláštní nároky na šetrnost k životnímu prostředí a zdravotní nezávadnost.
AkryGel 40 je hydrofilní gel na akrylátové bázi obsahující 2 složky, které jsou čerpány pumpou se dvěma písty v poměru 1:1.
Složka 1 je tvořena směsí pryskyřice AkryGel 40 a katalyzátoru TE 300.
Složku 2 tvoří aktivátor SP 200 a voda.
V závislosti na koncentraci katalyzátoru TE 300 a aktivátoru SP 200 v jejich příslušných směsích je možné dosáhnout různých časů gelace. Teplota vzduchu a teploty podkladu ovlivňují časy gelace. Delší časy gelace mohou být dosaženy přidáním zpomalovače KF 500. Jakmile směs zpolymeruje, vytvoří AkryGel 40 houževnatý, trvale pružný gel.
AkryGel 30 je hydrofilní gel na akrylátové bázi s nižším obsahem sušiny obsahující 2 složky, které jsou čerpány pumpou se dvěma písty v poměru 1:1.
Složka 1 je tvořena směsí pryskyřice AkryGel 30 a katalyzátoru TE 300.
Složku 2 tvoří aktivátor SP 200 a voda.
V závislosti na koncentraci katalyzátoru TE 300 a aktivátoru SP 200 v jejich příslušných směsích je možné dosáhnout různých časů gelace. Teplota vzduchu a teploty podkladu ovlivňují časy gelace. Delší časy gelace mohou být dosaženy přidáním zpomalovače KF 500. Jakmile směs zpolymeruje, vytvoří AkryGel 30 houževnatý, trvale pružný gel.
Injektážními systémy lze vytvořit horizontální clonu proti kapilárnímu pronikání vlhkosti. Toto opatření se nabízí rovněž jako doplněk k hydroizolaci na vnitřní straně, např. živičné hydroizolaci. Injektáž se provádí ve dvou nebo třech řadách injektážních vrtů. Vrty se navrtají ve vzájemně malých odstupech. Zdivo se neprovrtává skrz. Kanály směřují šikmo dolů pod úhlem 30° až 45°. Injektážní tlak je třeba přizpůsobit stavebnímu dílci; vhodné jsou tlaky v rozmezí 5-30bar.
Pro zvýšení hydraulického odporu proti plošně vnikající vlhkosti lze stavební dílce podrobit plošné injektáži. Stejně jako při vytváření horizontálního uzávěru jsou vrty orientovány šikmo dolů a neprocházejí přes celou tloušťku dílce. Při injektáži se postupuje zdola nahoru.
V některých případech, např. u velkoplošných staveb s rozsáhlými vadami vnější hydroizolace v kontaktu se zeminou nebo i u zdiva s velkými dutinami (např. duté tvárnice), se ukazuje vnější hydroizolace pomocí gelové injektáže jako bezpečná a účinná metoda. Platí to též pro případ kompaktního zdiva, kde se injektáž nedá hospodárně provádět. Akrylátový gel se injektuje z volně přístupné strany přes stavební dílec do sousedící zeminy. Jako důsledek speciálních vlastností gelu, jakož i této injektážní technologie, se injektovaný materiál rozdělí na vnější straně dílce okolo injektážního vrtu. Při odborném provedení injektáže se na vnější straně dílce vytvoří souvislá gelová membrána. Původní hydroizolace se působením takto vytvořeného gelové clony doplní či nahradí. Z hlediska vhodnosti zemin pro injektáž zde neexistuje žádné omezení.
Všude tam, kde máme narušenou hydroizolaci objektu nebo kde není možné z hlediska přístupu ke stavební konstrukci provést odkrytí hydroizolace a její výměnu se jeví použití gelových injektáží do okolní zeminy nebo do stavebního dílce samotného jako efektivní metoda sanace těchto stavebních objektů.
Každý stavební objekt vždy vyžaduje použití takového řešení, které odpovídá a je navrženo podle místních podmínek a možností. Konkrétní řešení sanace stavebního objektu by mělo vždy být navrženo na základě jednání všech zainteresovaných účastníků - projektanta, investora, prováděcí firmy a v neposlední řadě také dodavatele materiálu.